Strážníci budou asi dál měřit rychlost, ale jen na určených místech
 
 
11.12.2008 (zdroj:IDNES.cz)
 
     
  Senátoři podpořili novelu, která znovu umožní městským policistům měřit rychlost. Strážníci si ale budou moci radar postavit jen na místo, na kterém se předem dohodnou se státními policisty a které označí značkou "Úsek měřený radarem". Novelu ještě musí schválit prezident.  
     
  Poslanci připravili strážníky o možnost vybírat pokuty za rychlou jízdu před letními prázdninami. Argumentovali tím, že mnohé obce toho zneužívají k vylepšení svých příjmů. Na konci srpna však souhlasili s novelou, aby strážníci mohli radary opět používat, i když s omezením.  
     
  Hlídky jen se souhlasem policie a se značkou  
  Strážníci by podle novely mohli měřit rychlost jen tam, kde jim to povolí státní policie. Mělo by to být v místech, kde je ohrožena bezpečnost a plynulost provozu. Ubude tak hlídek, které číhají za keřem u silnice, kde sice uspějí s pokutou, ale nijak tím nepomohou zvýšení bezpečnosti provozu.  
     
  V úsecích, kde budou radary, by se navíc podle nového zákona měly objevit značky "Měření rychlosti" a "Konec měření rychlosti". Až dosud nemuselo být místo kontrolované radarem nijak označeno. "Jako občan mám právo vědět, že jsem kontrolován," řekl při debatě senátor Tomáš Töpfer.  
     
  Mnozí senátoři s návrhem spokojeni nebyli. V asi hodinové rozpravě argumentovali hlavně tím, že by strážníci měli spíše dbát na dodržování pořádku v obci než pokutovat řidiče za mírné překročení rychlosti.  "Dohlížení na bezpečnost je záležitostí státu," argumentoval Jiří Žák.  
     
  Jiřímu Dienstbierovi se zase nelíbilo, že by značky, které vymezují měřený úsek, byly přenosné. Dal tak za pravdu senátoru Drymlovi. Podle něj budou lidé zmatení, protože státní policie svůj radar označovat nemusí.  
     
  Prohřešky policistů prošetří specializovaní zástupci  
  Novela má rovněž umožnit řidičům získat prostřednictvím systému Czech POINT výpisy z bodového rejstříku o tom, zda a o kolik bodů přišli kvůli svým dopravním prohřeškům, nebo zachovat dosavadní praxi při vyšetřování trestných činů policistů. Měla by se tak napravit chyba Sněmovny, která nechtěně svěřila vyšetřování trestných činů policistů jen jejich kolegům. Nadále to proto podle novely mají mít na starosti specializovaní státní zástupci.  
     
  Ze 63 přítomných senátorů se pro novelu vyslovilo 54, proti byli jen čtyři. Norma tak nyní poputuje k prezidentovi.