Registrace vozidla a základní pojmy z registru vozidel
 
     
  JAKÁ VOZIDLA REGISTRACI PODLÉHAJÍ  
     
  Registraci podléhají  
     
  • silniční motorová vozidla a nemotorová vozidla, která jsou vyrobena za účelem provozu na pozemních komunikacích pro přepravu osob, zvířat nebo věcí,
• zvláštní vozidla která jsou vyrobena k jiným účelům, než k provozu na pozemních komunikacích, která mohou být při splnění podmínek stanovených zákonem č. 56/2001 Sb., k provozu na pozemních komunikacích schválena.
 
     
  Každý, kdo hodlá provozovat na území České republiky silniční motorové vozidlo, přípojné vozidlo nebo zvláštní vozidlo (dále jen “vozidlo”) je povinen tato vozidla přihlásit k registraci na předepsaném tiskopisu
u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností, s výjimkou osob, jejichž pobyt na území České republiky netrvá déle než 185 dnů v příslušném kalendářním roce (dále jen “žadatel”).  (ustanovení § 6odst. 1)
 
     
  Povinné registraci nepodléhá pracovní stroj přípojný (vozidlo patřící do kategorie S), který je účelově a technicky určen pro práce v zemědělství; toto vozidlo lze však registrovat na žádost vlastníka.  
     
  Kde se registrace provádí
 
     
  Příslušným pro registraci vozidla je obecní úřad obce s rozšířenou působností, v jehož územním obvodu má provozovatel silničního motorového vozidla a přípojného vozidla bydliště (trvalý pobyt) nebo místo podnikání, liší-li se od bydliště, nebo sídlo.  (ustanovení § 4 odst. 2)  
     
  Kdo je provozovatel  
     
  Provozovatelem silničního vozidla registrovaného v registru silničních vozidel České republiky se rozumí fyzická osoba s místem trvalého pobytu nebo s místem povoleného pobytu v České republice, nebo právnická osoba se sídlem v České republice, která vlastním jménem provozuje vozidlo a je současně vlastníkem vozidla oprávněna k provozování vozidla.  (ustanovení § 2 odst. 16)  
     
  JAKÉ VOZIDLO LZE DO REGISTRU VOZIDEL ZAPSAT  
     
 

Do registru silničních vozidel lze zapsat vozidlo

 
     
 

a) jehož technická způsobilost k provozu na pozemních komunikacích byla schválena, zjednodušeně řečeno má technický průkaz silničního motorového a přípojného vozidla nebo technický průkaz zvláštního vozidla (dále jen “technický průkaz”) a

b) je-li sjednáno pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, týkající se takového vozidla

c) byla-li při pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu Evropské unie zaplacena daň z přidané hodnoty podle zvláštního právního předpisu.
(ustanovení § 6 odst. 3)

 
     
 

Přihláška k registraci vozidla musí obsahovat

 
     
 

a) údaj o druhu a kategorii vozidla, značku (obchodní název stanovený výrobcem), typ vozidla, obchodní označení, číslo technického průkazu vozidla a číslo schválení technické způsobilosti vozidla,

b) údaje o vlastníkovi vozidla,

c) údaje o provozovateli vozidla, není-li vlastník současně provozovatelem vozidla.
(ustanovení § 6 odst. 4) 

 
     
  K přihlášce vozidla k registraci žadatel přiloží  
     
 

a) technický průkaz vozidla,
b) doklad o technické prohlídce, jedná-li se vozidlo, které již bylo provozováno,
c) souhlas vlastníka k zaregistrování vozidla na jiného provozovatele,
d) protokol o evidenční kontrole vozidla, nejedná-li se o nové vozidlo,
e) doklad o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla,
f) doklad o zástavním právu váznoucím na vozidle, bylo-li zřízeno,
g) doklad o povolení k pobytu nebo o udělení azylu na území České republiky, není-li provozovatel vozidla státním občanem České republiky,
h) potvrzení o zaplacení daně z přidané hodnoty v případě pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu Evropské unie.
(ustanovení § 6 odst. 5)

 
     
  Žadatel uhradí při registraci vozidla obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností správní poplatek podle zákona č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích. Tabulku s registrační značkou je provozovatel vozidla povinen umístit na vozidlo. (ustanovení § 7 odst. 2)  
     
  Co to je evidenční kontrola  
     
  Evidenční kontrola vozidla je kontrola vozidla prováděná stanicí technické kontroly spočívající v porovnání údajů uvedených v technickém průkazu vozidla a v osvědčení o registraci vozidla nebo v osvědčení o technické způsobilosti vozidla, pokud se jedná o vozidlo, které nepodléhá registraci, se skutečnými údaji a stavem vozidla. (ustanovení § 2 odst. 15)  
     
  Kdo má povinnost hlásit změny v registru silničních vozidel  
     
  Povinnost požádat příslušný obecní úřad obce s rozšířenou působností o provedení zápisu změn údajů zapisovaných v registru silničních vozidel má vlastník registrovaného vozidla, zástavní věřitel a další osoby, jichž se zápis v registru silničních vozidel týká.  (ustanovení § 11 odst. 1)  
     
  Žádost o zápis změn údajů v registru silničních vozidel  
     
  Žádost o zápis změn údajů zapisovaných do registru silničních vozidel jsou osoby jichž se zápis v registru silničních vozidel týká povinny podat do 10 pracovních dnů od vzniku skutečnosti, která zakládá změnu zapisovaného údaje. (ustanovení § 11 odst. 2)
 
     
  K žádosti se přikládá  
     
 

a) technický průkaz vozidla,
b) osvědčení o registraci vozidla,
c) rozhodnutí obecního úřadu obce s rozšířenou působností o schválení technické způsobilosti po provedené změně, v případě změny podstatných částí mechanismu nebo konstrukce vozidla provedené formou individuální přestavby,
d) ostatní doklady osvědčující změnu zapisovaných údajů.
(ustanovení § 12  odst. 2)

 
     
  K žádosti se v případech, kdy předmětem změny údajů je výměna podstatné části mechanismu nebo konstrukce vozidla, dále přikládá doklad o nabytí této části a protokol o technické prohlídce provedené
po výměně této podstatné části. (ustanovení § 12 odst. 3)
 
     
  TRVALÉ A DOČASNÉ VYŘAZENÍ VOZIDLA Z REGISTRU SILNIČNÍCH VOZIDEL  
     
  O vyřazení vozidla z registru rozhodne obecní úřad obce s rozšířenou působností  
     
 

pokud:
a) vozidlo zaniklo,
b) zaniklo-li pojištění odpovědnosti z provozu vozidla týkající se registrovaného vozidla a nebyla-li ve lhůtě čtrnácti dnů od zániku pojištění odpovědnosti z provozu vozidla uzavřena nová pojistná smlouva o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla,
(ustanovení § 13 odst. 1)

 
     
  Obecní úřad obce s rozšířenou působností trvale vyřadí vozidlo z registru na žádost vlastníka motorového vozidla a přípojného vozidla.  
     
 

Se žádostí o trvalé vyřazení vozidla z registru předloží vlastník motorového a přípojného vozidla, pokud nejde o případ podle výše uvedeného odstavce písm. a), i doklad o jeho likvidaci, vydaný osobou oprávněnou podle zákona č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů ve znění pozdějších předpisů.

 
     
 

Tuto skutečnost vyznačí v technickém průkazu vozidla a v registru silničních vozidel. Vlastník vozidla přitom odevzdá tabulky s přidělenou registrační značkou.
(ustanovení § 13  odst. 2) 

 
     
 

Obecní úřad obce s rozšířenou působností dočasně vyřadí vozidlo z registru na žádost vlastníka motorového vozidla a přípojného vozidla. Vlastník vozidla je v takovém případě povinen spolu se žádostí odevzdat obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností osvědčení o registraci vozidla, tabulku s přidělenou registrační značkou a předložit technický průkaz vozidla k vyznačení záznamu o jeho dočasném vyřazení z provozu na pozemních komunikacích. Obecní úřad obce s rozšířenou působností zapíše do registru silničních vozidel údaj o počátku doby, během níž je vozidlo dočasně vyřazeno z provozu na pozemních komunikacích.
(ustanovení § 13 odst. 3)

 
     
 

Obecní úřad obce s rozšířenou působností na žádost vlastníka silničního vozidla ukončí režim dočasného vyřazení motorového vozidla nebo přípojného vozidla z registru silničních vozidel. Vlastník vozidla je povinen k žádosti přiložit doklady o splnění podmínek pro provoz vozidla na pozemních komunikacích. Obecní úřad obce s rozšířenou působností pak vlastníkovi vozidla vrátí osvědčení o registraci vozidla a tabulku s přidělenou registrační značkou a tyto skutečnosti vyznačí v technickém průkazu vozidla a v registru silničních vozidel.
(ustanovení § 13 odst. 4)

 
     
 

Doklad o likvidaci motorového vozidla a přípojného vozidla vydaný oprávněnou osobou členského státu Evropských společenství pro účely rozhodování obecního úřadu obce s rozšířenou působností o trvalém vyřazení motorového vozidla a přípojného vozidla z registru motorových vozidel platí i na území České republiky.
(ustanovení § 13 odst. 5)

 
     
 

Při trvalém vyřazení silničního motorového vozidla a přípojného vozidla z registru provede obecní úřad obce
s rozšířenou působností záznam do technického průkazu silničního motorového vozidla a přípojného vozidla
o výmazu silničního motorového vozidla a přípojného vozidla z registru silničních vozidel.
(ustanovení § 14 odst. 1)

 
     
 

Vlastník silničního motorového vozidla a přípojného vozidla je povinen nejpozději do sedmi dnů od právní moci rozhodnutí, jedná-li se o trvalé vyřazení silničního motorového vozidla a přípojného vozidla podle ustanovení
§ 13 odst. 1 (viz výše), nebo do sedmi dnů od podání žádosti, jedná-li se o trvalé vyřazení silničního motorového vozidla a přípojného vozidla podle ustanovení 13 odst. 2 (viz výše), odevzdat obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností osvědčení o registraci silničního motorového vozidla a přípojného vozidla, tabulku s přidělenou registrační značkou a předložit technický průkaz silničního motorového vozidla a přípojného vozidla k vyznačení záznamu o zrušení technické způsobilosti silničního motorového vozidla a přípojného vozidla, vyznačení neplatnosti technického průkazu silničního motorového vozidla a přípojného vozidla a k vyznačení záznamu o trvalém vyřazení silničního motorového vozidla a přípojného vozidla z registru. Registrační značka se obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností neodevzdá v případě, že bylo silniční motorové vozidlo a přípojné vozidlo trvale vyřazeno z provozu z důvodu jeho zániku nebo odcizení. (ustanovení § 14 odst. 2)

 
     
  PRAVIDELNÉ TECHNICKÉ PROHLÍDKY A MĚŘENÍ EMISÍ  
     
  Provozovatel vozidla přistaví k technické prohlídce (ustanovení § 40 odst. 1)  
     
  a) osobní automobil, nákladní automobil, jehož přípustná hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg, motocykl, přípojné vozidlo, jehož přípustná hmotnost nepřevyšuje 3 500 kg, kromě nebrzděného přívěsu, jehož přípustná hmotnost nepřevyšuje 750 kg, nejpozději ve lhůtě 4 let po prvním zápisu silničního vozidla do registru silničních vozidel (dále jen “zaregistrování silničního vozidla”) a potom pravidelně nejpozději ve lhůtách
dvou let,
 
     
  b) nákladní automobil, jehož přípustná hmotnost převyšuje 3 500 kg, speciální automobil, autobus, silniční vozidlo s právem přednosti v jízdě, cvičné silniční vozidlo autoškoly, vozidlo taxislužby, vozidlo půjčovny automobilů určené k nájmu, kromě nebrzděného přívěsu, jehož přípustná hmotnost nepřevyšuje 750 kg, přípojné vozidlo, jehož přípustná hmotnost převyšuje 3 500 kg, nejpozději ve lhůtě jednoho roku po zaregistrování silničního vozidla a potom pravidelně nejpozději v jednoročních lhůtách,
 
     
  c) nebrzděný přívěs, jehož přípustná hmotnost nepřevyšuje 750 kg, motocykl, jehož zdvihový objem pístového spalovacího motoru pohonu silničního vozidla nepřevyšuje 50 cm3 nebo jehož nejvyšší konstrukční rychlost nepřevyšuje 50 km/h, s výjimkou motocyklu opatřeného šlapadly, nejpozději ve lhůtě šest let po zaregistrování silničního vozidla a potom pravidelně nejpozději ve lhůtách čtyř let..
 
     
  Provozovatel dovezeného silničního vozidla, které bylo registrováno v zahraničí, přistaví silniční vozidlo
k technické prohlídce před registrací silničního vozidla v České republice a potom pravidelně nejpozději
ve lhůtách stanovených pro jednotlivé druhy vozidel s výjimkou vozidla uvedeného pod písmenem a), které přistaví provozovatel silničního vozidla po první technické prohlídce pravidelně nejpozději ve lhůtách dvou let. (ustanovení § 40  odst. 2)
 
     
  Provozovatel zemědělského nebo lesnického traktoru a jejich přípojného vozidla přistaví k technické prohlídce toto zvláštní vozidlo nejpozději ve lhůtě čtyř let po jeho prvním zaregistrování v registru silničních vozidel a potom pravidelně nejpozději ve lhůtách čtyř let. (ustanovení § 79  odst. 3)  
     
  Provozovatel silničního motorového vozidla, které podléhá režimu pravidelných technických prohlídek podle shora uvedených písmen a) až c) ustanovení § 40, s výjimkou motocyklu, jehož provozní hmotnost je nižší než 400 kg, a elektromobilu přistaví toto silniční vozidlo k pravidelnému měření emisí nejpozději jeden měsíc před ukončením platnosti technické prohlídky ve lhůtách stanovených pro jeho pravidelnou technickou prohlídku (ustanovení § 41). Pokud lhůta jednoho měsíce před absolvováním technické prohlídky nebyla dodržena, tj. je delší, a vozidlo má platné osvědčení o měření emisí, STK pravidelnou technickou prohlídku provede, avšak termín příští technické prohlídky se v takovém případě nepočítá ode dne provedení technické prohlídky, ale od data zapsaného v osvědčení o měření emisí.  
     
   Lhůta pro přistavení silničního vozidla k pravidelné technické prohlídce a k pravidelnému měření emisí se počítá ode dne zaregistrování silničního vozidla u příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností a potom vždy ode dne provedení pravidelné technické prohlídky zapsané v technickém průkazu silničního motorového vozidla a pravidelného měření emisí zapsaného v osvědčení o měření emisí nebo ode dne zákonem stanovené povinnosti přistavit vozidlo k pravidelné technické prohlídce a pravidelnému měření emisí. (ustanovení § 42)
 
     
  DOLOŽENÍ SPLNĚNÍ PODMÍNEK PRO PROVOZ VOZIDLA NA POZEMNÍCH KOMUNIKACÍCH PŘED UPLYNUTÍM DOBY DOČASNÉHO VYŘAZENÍ VOZIDLA (ustanovení § 13  odst. 4)  
     
  Tato podmínka je splněna  
     
  a) předložením platného osvědčení o technické způsobilosti vydaného stanicí technické kontroly a stanicí měření emisí (Osvědčení o měření emisí vystaví provozovateli silničního motorového vozidla stanice měření emisí v případě kladného výsledku měření emisí. Osvědčení o měření emisí je přílohou technického průkazu silničního vozidla. O provedení pravidelné technické prohlídky silničního vozidla vyhotoví stanice technické kontroly protokol o technické prohlídce a předá jej provozovateli. Den, měsíc a rok provedení pravidelné technické prohlídky silničního vozidla vyznačí zápisem do technického průkazu vozidla stanice technické kontroly.)
 
     
  b) sjednáním pojištění odpovědnosti z provozu vozidla (§ 4 zákona č. 168/1999 Sb., o pojištění odpovědnosti
za škodu způsobenou provozem vozidla a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla).
 
     
  Právo zástavní k silničnímu vozidlu  
     
  Žádost o zapsání zástavního práva k  vozidlu podává vlastník vozidla nebo zástavní věřitel se souhlasem vlastníka. Žádost musí být doložena smlouvou nebo rozhodnutím o zřízení zástavního práva k  vozidlu.  (ustanovení § 9  odst. 1)
 
     
  Výmaz zápisu zástavního práva  
     
 

Obecní úřad obce s rozšířenou působností provede výmaz zástavního práva z technického průkazu na žádost vlastníka vozidla. Současně vyznačí výmaz v registru silničních vozidel. Žádost musí být doložena smlouvou nebo jiným dokladem o zániku zástavního práva k vozidlu. (ustanovení § 10)