Kupujete auto... požadujte zkušební jízdu
 
     
  Stalo se Vám už někdy, že jste žádali před koupí vozu zkušební jízdu a prodejce Vám ji nechtěl umožnit?
Pak jděte raději o dům dál. Pokud je totiž autobazar seriózní, nebude se vás snažit nijak omezovat.
 
     
  Především si pak vyžádejte při zkušební jízdě to, že pojedete i dále, než si přeje prodejce a na zpáteční cestě řiďte sami, pokud Vám to prodejce neumožní od samého začátku. Zaměstnanci autobazaru mají totiž většinou předem určené trasy jízd a jak se říká „zkouší to“.  
     
  Většinou mohou volit z několika různě dlouhých okruhů. Zkraje se kupujícím nabízí nejkratší možný okruh, vedený po nenáročných komunikacích s hladkým povrchem. Pokud klient není s délkou a povahou trasy spokojen (což se podle zkušeností nestává často) jede se tzv. prostřední trasa. Pokud ani ta nestačí a klient projevuje o vůz dostatečný zájem, je mu nabídnuta s velkou nechutí trasa další, která zahrnuje například
i dálniční úsek.
 
     
  Na zkušební jízdě nesmíte opomenout pomalé rozjezdy, kdy nesmí během akcelerace a zvyšujících se otáček dojít k žádnému škubání. Také nesmí při sešlápnutí plynu z výfuku vycházet kouř (ať už bílý, modrý nebo černý). Na rovném úseku by měl vůz držet přímou stopu a neměl by ani při brzdění táhnout do stran.
I když i toto se dá samozřejmě s příslušným odborníkem přehlídnout.
 
     
  Pokud je prodejce ochoten slevit na ceně, není v tom až takový problém. Má to ale své ALE, které může cosi znamenat či skrývat…  
     
  Pak je ale potřeba dodat, že by si každý měl automobil, nejlépe s automechanikem pokud sám této oblasti příliš nerozumí, důkladně prohlédnout, vědět a seznámit se všemi závadami dříve, než vůz zakoupí. Pokud
je prodejce ochoten slevit z prodejní ceny, pak si jednoduše spočítat, za jakou cenu se vůz vyplatí koupit.
 
     
  Při koupi auta proto požadujte vždy zkušební jízdu.