Kdy a jak získáte po vybodování zpět řidičský průkaz?
 
     
  Postup při žádosti o vrácení řidičského oprávnění:  
 
  • Přihlaste se v autoškole k přezkoušení z odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel
  • Doporučuje se nechat si vyhotovit na obecním úřadě obce s rozšířenou působností dle místa bydliště "Výpis z karty řidiče"
  • Předložit výpis v autoškole, aby provozovatel autoškoly přesně znal data, kdy můžete žádat o vrácení řidičského oprávnění. Je to důležité pro datum vašeho přezkoušení
  • Přezkoušení proběhne podle § 45a zákona č. 247/2000 Sb.
  • Informace o rozsahu přezkoušení – viz níže Metodika Ministerstva dopravy  Pro provádění přezkoušení z odborné způsobilosti
  • Pro přezkoušení platí přiměřeně § 101 zákona č. 361/2000 Sb.
  • Do autoškoly je možné se přihlásit kdykoli v průběhu 12 měsíců po vybodování
  • Přezkoušení z odborné způsobilosti však nesmí být dříve nežli 30 dní před koncem prvního  roku po vybodování.  !! Požádat lze po roce a současně doklad podle § 101 odst.4 písm. b) nesmí být starší než 30 dní
  • Přezkoušení je zpoplatněno správním poplatkem 700 Kč
  • Autoškola může řidiči nabídnout výuku a výcvik jako přípravu na přezkoušení
  • Cena za přezkoušení je smluvní dle zákona č. 526/1990 Sb. o cenách
 
     
     
 

M E T O D I K A  pro provádění přezkoušení z odborné způsobilosti (č.  3/2007)

 
     
 

Článek č. 1

K žádostem o vrácení řidičského oprávnění podle § 100, 101, 102 a 123d zákona
č. 361/2000Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (zákon o silničním provozu), ve znění pozdějších předpisů, se přikládá jako příloha doklad
o odborné způsobilosti.

            Odborná způsobilost se zjišťuje přezkoušením z odborné způsobilosti podle § 45 resp. § 45a zákona č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů.

 

Článek č. 2

            Žadatele přihlašuje ke zkoušce provozovatel autoškoly, která poskytne příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností pro účely zkoušky na náklady žadatele výcvikové vozidlo. Místo zkoušky není vázáno na trvalý pobyt žadatele.

Za zkoušku z odborné způsobilosti zaplatí žadatel příslušnému obecnímu úřadu obce s rozšířenou působností 700 Kč, v případě opakovaných zkoušek zaplatí za opakovanou zkoušku z předpisů o provozu na pozemních komunikacích 100 Kč, za opakovanou zkoušku za znalostí ovládání a údržby vozidla 200 Kč a za opakovanou zkoušku z praktické jízdy 400 Kč.

 

Článek č. 3

            Zkouška z odborné způsobilosti se skládá ze zkoušky:

  1. z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy,
  2. ze znalostí ovládání a údržby vozidla kromě skupiny AM,
  3. z praktické jízdy s výcvikovým vozidlem.

 

Ad a) Zkouška z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy se provádí testem písemně nebo pomocí výpočetní techniky.
Pro přezkoušení odborné způsobilosti řidiče je třeba v aplikaci eTesty zadat test označený „Test k přezkoušení v bodovém systému“.
Tento typ testu odpovídá složením otázek i zvolenými kritérii pro hodnocení podmínkám kladeným na provedení přezkoušení odborné způsobilosti jak řidičů přezkušovaných v bodovém hodnocení podle § 45a zákona č. 247/2000 Sb., tak i podmínkám pro provedení přezkoušení podle § 45 zákona č. 247/2000 Sb.

Ad b)      Zkouška ze znalosti ovládání a údržby vozidla se provádí ústně.

Ad c)      Zkouška z praktické jízdy se provádí na vozidle stanoveném pro jednotlivou skupinu nebo podskupinu řidičského oprávnění.

 

Článek č. 4

Koná-li žadatel zkoušku z odborné způsobilosti pro více skupin řidičských oprávnění, pak je rozsah zkoušek stanoven podle § 44 zákona č. 247/2000 Sb.

Zkouška z předpisů o provozu na pozemních komunikacích a zdravotnické přípravy se provádí jedním testem.

Při zkoušce z předmětu ovládání a údržby vozidla se sčítají otázky stanovené pro jednotlivé skupiny a podskupiny řidičských oprávnění.

Zkouška z praktické jízdy se provádí na všech druzích vozidel stanovených pro jednotlivé skupiny a podskupiny řidičského oprávnění.

Jestliže žadatel má pouze skupinu A1/150, provádí zkoušku z praktické jízdy na vozidle pro skupinu AM. Pokud je u skupiny A1/150 ještě další skupina, pak praktickou jízdu
na vozidle AM nekoná.

 

Článek č. 5

            Jestliže řidič při přezkoušení z odborné způsobilosti neprospěl, může zkoušku opakovat pouze jednou. Opakovaná zkouška může být provedena nejdříve za pět pracovních dnů. Neuspěje-li řidič při opakované zkoušce, musí se podrobit nové výuce nebo výcviku z předmětu, ve kterém neprospěl.

Opakovací dílčí zkoušky i zkoušky po ukončení nové výuky nebo výcviku z některého předmětu je řidič povinen složit ve lhůtě šesti měsíců ode dne konání první zkoušky při přezkoušení z odborné způsobilosti; jinak se musí podrobit nové výuce a výcviku v plném rozsahu.

 

Článek č. 6

Výsledek zkoušek zapíše zkušební komisař do žádosti o řidičské oprávnění a do protokolu o zkouškách.

Žádost potřebná k provedení zkoušky je žádost o řidičské oprávnění uvedená v příloze č. 1 k vyhlášce č. 167/2002 Sb., kterou se provádí zákon
č. 247/2000 Sb., o získávání a zdokonalování odborné způsobilosti k řízení motorových vozidel a o změnách některých zákonům, ve znění zákona č. 478/2001 Sb., a č. 298/2006 Sb.

Záznamy o vykonaných zkouškách z odborné způsobilosti budou vedeny ve zvláštním Protokolu o zkouškách.

            Zápis do Protokolu o zkouškách se provede obvyklým způsobem jako při zapsání žadatelů o řidičské oprávnění.
 
     
 

Příklady:

 

test

ovládání a údržba

praktická jízda

B, B+E

B+E

2x B

B+E

B, C

C

2x B, 3x C

B, C

B, C, C+E

C+E

2x B, 3x C

B, C+E

A, B, A1/150, T

C

1x A, 2x B, 3x C

A, B, T

A, B, C, D

D

1x A, 2x B, 3x C, 4x D

A, B, C, D

A. B, C, D, D+E

D+E

1x A, 2x B, 3x C, 4x D

A, B, C+E, D

B, A1/150

B

2x B

B

A1/150

A1

 

AM

A, B, C, T

C

1x A, 2x B, 3x C

A, B, C