MOZKOLAM
 
   
     
  Vyhlašuji soutěž pro všechny špiony, luštitele a milovníky rébusů. Kdysi dávno jsem na truc vytvořil způsob, jak velmi snadno zašifrovat libovolný text a velmi jednoduše ho zase rozšifrovat. Pochopitelně jednoduše pro toho, kdo ví, jak na to. Proto chci vědět, nakolik je tento jednoduchý způsob šifrování prolomitelný i v dnešní době počítačů.  
  Možná si moc fandím, možná jsem přišel na geniální způsob zašifrování, ale to se uvidí podle toho, zda vůbec a jak rychle dojde k rozluštění. Použiji nejnižší úroveň bezpečnosti tohoto šifrování, aby to nebylo tak složité. Dokonce zpráva obsahuje klíč, podle kterého lze zprávu rozklíčovat. Variabilita úrovní zabezpečení je hodně velká, takže i při případném prolomení není problém úroveň zabezpečení zásadně zvýšit.  
  No, a aby to bylo lákavější, za rozluštění bude odměna! A ne jen tak malá. Protože si věřím, hodně věřím, bude poměrně vysoká. Na druhou stranu - co to je hodně vysoká odměna? Pravda, 1000,- € pro někoho nemusí být moc, ale tato částka se bude postupně měnit, takže vzhůru do luštění!!!  
     
  Pravidla  
     
  Znění celého rozšifrovaného textu pošlete společně s postupem řešení, a jak dlouho Vám luštění trvalo
na e-mail mozkolam@loganland.eu.
 
  Při správném řešení rozhoduje čas přijetí příslušného e-mailu. Pokud tento údaj nerozhodne o prvním správném řešení, odměna se dělí rovným dílem mezi úspěšné luštitele.  
     
  Text po zašifrování:  
     
  AFA 7D 7DBE 7EBD 5D 7F 6F 5B 5FEEABBFFD 5A; AOM DR, OTSOKTE TOVVZLOHÍ $EOEEMU.ŠEKO PÍEZADSHAVOSU LESTNATN VNNBZERO $$A ZÝ HONU, $SADET,NRISA ETRÝUC $PSNK,UPNLBAĚ .PUVEĎ, $RTALÝBAPA ÍOOMÍST  
     
  Výše odměny:  
     
  09-10-2008: 1000,- €  
     
 
04-11-2008: K dnešnímu dni je výše odměny 1010,- € a ačkoli je ještě čas, přidám nápovědu. V zašifrovaném textu nejsou použita balastní slova ani písmena a počet znaků souhlasí.
 
     
 

01-12-2008: Další nápovědou je, že písmena textu nejsou nahrazované jinými písmeny a jsou pouze zamíchané uvedeným klíčem.

 
     
 
10-01-2009: Odměna 1000,- €. Jak už víte, zpráva obsahuje klíč. Ten klíč bez zámku je k ničemu, takže v zašifrovaném textu je i zámek, kterým si odemknete dveře k řešení. Nápověd a vodítek máte již mnoho. Je to už tak jednoduché...
 
     
 
01-02-2009: Odměna 900,- €. V době, kdy jsem ten šifrovací kód psal, neexistovaly počítače, jak je známe teď. Proto mi bohatě stačilo pár základů z tehdejší středoškolské výuky. Zdůrazňuji tehdejší, protože to, co ti novodobí nádražáci, šlapky a podobná zvěř provedli v rámci deforem školství, je na zvracení. Takže dneska to horko těžko umí rádoby specialisti z matfyzu, a to ještě možná jen náznakem. Pokud vůbec. Neházejte flintu do žita, stačí nepatrně zapojit "obyčejný zdravý selský rozum" a řešení je na světě.
 
     
 
03-03-2009: Vidím, že žádný matfyzák mezi vámi není. Podle předchozí nápovědy jsem měl pouze tužku a list čtverečkovaného papíru. Nic víc jsem nepotřeboval. Ani neměl, byl jsem v té době na vojně a nic jiného jsem v podstatě ani mít nesměl. A co se týká dotazů na znaky dolaru, tak napovím - čím více dolarů, tím kratší zpráva. Jo a abych nebyl tak zlý, tak další nápověda, nebo už spíše návod na řešení, je klíč. Klíč, jak víte, je uvedený v textu. Jak již zaznělo od J., je to: AFA 7D 7DBE 7EBD 5D 7F 6F 5B 5FEEABBFFD 5A. Zamyslel jsem se a odměnu oproti původním představám navyšuji. To abych snad probudil luštitele J. Pro začátek to zkusím s 911,- €...
 
     
 
09-04-2009: Běžte reklamovat školní vzdělání. Udělali z Vás prostou námezdní sílu se zmrzačeným uvažováním, aby do ničeho nestrkala nos. Přečtěte si myšlenkový průjem, který se tohoto týká a pochopíte, jakého zločinu se na Vás dopustili. V tuto chvíli nejde o to, co je v klíči napsáno. Najděte "jazyk", ve kterém je napsán. Snad Vás to trkne. Už jsem dříve uvedl, že ke klíči patří i zámek. Co je to zámek? V principu otvor, do kterého se strčí klíč a otočením se dají otevřít třeba dveře. Ten zámek musí pasovat s klíčem, proto se znovu podívejte na klíč, ten zámek neuvidíte v něm (v něm je klíč), ale na něm. Je to tak do očí bijící, až Vás to oslepuje, že to nejspíš nevnímáte. Zjistili jste to? Ten klíč a zámek mají přesně danou velikost, rozměr, hodnotu a podobně. Ještě nic? Proč jsem se už dříve zmiňoval o matematice? Co to je matematika? Zeptejte se školáků, určitě Vám napoví sami. Asi jste ve škole byli mrzačeni množinami, protože vám splývají čísílka s písmenky stejně jako do Vás "tloukli" nutnost míchat hrušky s jablky. A odměna? Za co? No nic, dáme 957 říšských..
 
     
 
01-05-2009: Tak mi bylo doporučeno více opatrnosti, neb jsem detailně monitorován. Dobrá, lehce omezím expresivní napovídání, abych tolik nedráždil nějakou další tajnou kobru bosou nohou. Přesto se pokuste zapomenout na vnucené mechanizmy a schémata řešení problémů, které potlačují existenci vlastního názoru a myšlenkových pochodů. Zapomeňte na to, co vám vštípili do hlav. Zapomeňte na kryptoanalýzu, kryptologii a podobná kryptodogmata. Svět také není černobílá perokresba. Jinými slovy teď pouze zrekapituluji vše, co již bylo napovězeno.

Původní text je pochopitelně v češtině, dává smysl a šifrováním či dešifrováním vůbec nic neztrácí, ani nezískává nic navíc. Z toho logicky vyplývá, že znaky, diakritika, interpunkce, atd. zůstávají tak, jak byly. Pro jednodušší odhalení je snížena bezpečnost šifry aplikací znaku $, který cosi symbolizuje. Co to je, je patrné z jeho umístění a jednoduchou logickou úvahou to odhalíte. S tím souvisí fakt, že kdyby v textu bylo zhruba o 10 znaků méně, může být zhruba o 10 $ více.

Také se zmiňuji o klíči a zámku, což jsou na první pohled dvě odlišné součásti. Stejně tak jsem zmínil matematiku a jazyk. Pro jejich vzájemné spojení jsem použil princip fantomu. Je to vzájemné spojení a následné rozpojení samostatných, zdánlivě neslučitelných věcí. Kdo to nechcete guglit, tak jde o paradoxní jev, ve kterém je výsledným efektem například to, že mne právě svědí pata, ačkoli celá noha je již několik let amputovaná. Tento princip se kdysi používal i v elektronice, kdy velmi zjednodušeně řečeno na propojení šesti bodů na jedné straně (místnosti, města, zeměkoule) a šesti na druhé straně, bohatě stačily čtyři dráty místo na první pohled "logických" šesti. Kam se ty dva dráty vlastně poděly? Jednoduše se ušetřily. Toto je právě princip fantomu odhalený již v roce 1877. Dnes se bezostyšně plýtvá vším; drátů, surovin a energie je neuvěřitelný nadbytek. Nejzářnějším příkladem mrhání jsou jeho visty, jeho mrkvosoft a jeho hypermegaobrovské aplikakace. Kapacita paměťových médií je takřka neomezená, spotřeba počítačů roste, rychlost připojení také, tak proč něčím šetřit, když mrhat vším je tak snadné??? Proto jsem v jedné nápovědě zmínil obyčejnou tužku a list čtverečkovaného papíru, neb v jednoduchosti je krása a méně je mnohdy více. V době vzniku šifry byla vrcholem výpočetní techniky programovatelná kalkulačka TI-57. V bolševických zemích byla zprvu pochopitelně nedostupná, protože na tak vyspělou techniku bylo dovozní embargo. Pro řešení vám stačí kus papíru, žádný počítač ani kalkulačku nepotřebujete.

Vlastně by se dal použít i termín fantomová šifra. Asi si to nechám patentovat. Škoda jen, že když se rozepíšu, tak fantomy nepoužívám a stručnost dostává silně na frak... Odměna: 1077 ojrošů.
 
     
 
01-06-2009: Zkusím být stručnější, věcnější. Znak $ jsem použil pro zjednodušení luštění. Je v zašifrovaném textu pouze na začátku shluku písmen. Vezměte to z druhé strany, je vždy po mezeře. To znamená to, že pokud by byly dvě mezery za sebou, mohlo by vás to třeba zmást a tím by mohlo dojít k podstatnému ztížení cesty k rozlousknutí. Bylo by to lehce poznatelné v T602, ale v jeho wordu se to opticky ztrácí. Když si dáte dohromady, co už zaznělo, znak $ symbolizuje mezeru v textu. Mezera je zvláštní v tom, že ačkoli nic neobsahuje, nese důležitou informaci. Obdobně je na tom nula. Nulová hodnota znamená nic, což je velice důležitá informace. Jen je mnohdy podceňovaná. Co by za 0 dal řidič po nafoukání? Odměna je 1096,- €...
 
     
 
04-07-2009: Nějak jsem nepřepral svoji lenost a tak pro mne nejjednodušší nápovědou bude přímo šifrovaný text. Aby vám prázdniny příjemně a hlavně užitečně uběhly, díky mé odpovědi pro jednoho podrážděného luštitele můžete rozluštit soutěžní text. Zašifrovanou odpověď naleznete v aréně. Originál první části je zde:

Vážený luštiteli, vidíte sám, že vše je naprosto správně a mozkolam opravdu má řešení. Je to vlastně velmi jednoduchá Enigma. To, že Enigma patřila na vrchol šifrovací techniky neznamená, že i jednoduché šifrování bude snadné prolomit. Pochopte prosím, že až za prolomení šifry máte dostat odměnu. Když Vám napovím hodně, je správné, abyste dostal vyšší odměnu? Není. Proto je v souladu s pravidly patřičně upravená. Je navýšená o zápornou hodnotu na současnou výši. Krásný den!!! Kosťa Kostič P. S.: Doufám, že se za to na mě nezlobíte... Pošlete mi číslo svého účtu. Děkuji!

Porovnávejte, luštěte, nerozčilujte se, další nápověda bude možná až v září... Odměma je 1142,- €
 
     
 
08-09-2009: Počet "mozkolamačů" je poměrně vysoký a díky internetové "anonymitě" je velmi zajímavá i skladba luštitelů a návštěvníků. Jen tak mimochodem, máte vůbec představu, co všechno za osobní údaje doslova neustále zveřejňuje váš počítač? Ale to je na delší psaní. Protože se zatím nikdo nechytá, zajdeme trošku do školy a zamotáme si hlavu totálně. Na internetu jsou zcela volně přístupné podklady ke všemu, co hledáte. Jako lehce přehledné podklady jsem vybral toto (viz přílohahaha). Když vyguglíte autora přiloženého souboru, zjistíte o něm úplně vše a najdete mraky dalších materiálů. Výše odměny zůstává na stejné výši.
 
     
 
04-11-2009: Snad z kryptologie taky nemáte zamotaný hlavičky. Sám jsem netušil, jak moc zajímavá a napínavá věda to je. Ale co s tím naším mozkolamem udělat? Nechce se mi odhalit jeho princip jen tak, ačkoli i po nepatrné změně v klíči jde zas o něco jiného. Možností je spousta. Proto změním styl napovídání. Kdo budete mít otázku, napište ji na mozkolam@loganland.eu a já na ni odpovím. Odpovědi budu dávat zároveň sem, aby všichni měli stejné informace.

Výše odměny šla v poslední době nahoru, ale v podstatě bez odezvy. Tušíte někdo, proč to byly právě takové částky? No nic, od příště budeme snižovat. O kolik, nebo na kolik, ještě popřemýšlím. Takže neváhejte, lámejte si mozečky, ať to stihnete dřív, než tam bude pár alergenních měďáků.
 
     
 
01-12-2009: Návštěvnost je poměrně velká, nicméně žádný dotaz nikdo nevznesl. I na vnitru se najde pár zvědavých, avšak zda jde o soukromý, nebo profesionální zájem, netuším. S ohledem na mé narážky a následné varování, bude zájem spíš profesionální. Anebo se tam šťouraj v uchu a měří jeho hloubku :)))))))) Odměna je 1129 ojrošů. A proč tolik? Najděte si příslušný projekt a jemu podobné, které pohodlně polykají desítky erárních miliard. Asi si rozšířím portfolio služeb...
 
     
 
15.4.2010: Tak jsme si rozšířili portfolio služeb o obor související s minule zmiňovaným projektem. Dokonce jsem dostal i inteligentně postavenou otázku „V čem je ten klíč napsán a k čemu jsou ty nepravidelné mezery?“ Aby soutěž byla spravedlivá pro všechny, dávám sem tuto odpověď: Jestliže jsem psal, že klíč je napsán nějakým jazykem, tak se podívejte, co za „slova“ obsahuje. Proto začnu odzadu, k čemu jsou ty mezery. Jsou vždy před číslicí. Jsou tam jen pro lepší přehlednost při přepisu :)))

Takže klíč v celku zní AFA7D7DBE7EBD5D7F6F5B5FEEABBFFD5A a je zcela jedno, jestli je nějak dělený, nebo ne, prostě má jistý počet znaků a stále stejné parametry. Nyní k první části otázky. Matematika je číselná soustava s pevně daným systémem. Jaké soustavy známe? Česky řečeno například soustavu dvojkovou, desítkovou, šestnáctkovou... Rádoby učitelé, kteří nechtějí, aby bylo vidět, že tomu nerozumí, začnou mluvit „po našom“ (toto je sice název českopolského mixu, ale dle nové mluvnice českové ani polákové tomu nerozumí), tj. akuzativ, infinitiv, lokál, glo glo glo, binární, hexadecimální, bla bla bla a skutek utek.

Trošku odbočím, ale teď jsem na toto téma četl krásně brutální příspěvek na téma učitelé v nějakém fóru. Překopíroval jsem reakci jednoho z diskutujících: „...jako ti dementi v autoškolách. Místo aby vás naučili používat předpisy v praktickém provozu, drtí vás nesmyslnými otázkami typu „když smím předjíždět pouze vlevo, proč na křižovatce při odbočování vlevo musím míjet protijedoucí a taktéž vlevo odbočující auto vpravo? Pak není divu, že taková ukrutná kráva nadutá jako je Tereza Hořínková, jedoucí přesně dle tachometru 130km/h po D1 téměř celou dobu v levém pruhu, si začne v bulváru honit brko o tom, že je lovnou zvěří, protože svojí slušnou předpisovou jízdou dosáhla bezohledné odezvy od ostatních řidičů. 45 agresivních řidičů ji problikalo (to je podle ní přestupek, podle mě zbytečnost, protože idiot, co se dívá do zrcátka jen při čištění zubů, stejně netuší, co se děje za ním a tak nějaké blikání ani nevnímá), 26 řidičů jí podjelo (radši pryč od takového hovada, co ho nějaký kretén naučil jezdit v levém pruhu, přestože má pravý volný), 32 řidičů na ní najíždělo (když se sama zabedněně přiznává ke své bezohledné jízdě, měl by jí někdo obvinit z veřejného ohrožení) a spousta dalších útoků na podle ní slušnou jízdu dle všech předpisů. Já bych takové otroubené rychlokvašky současně s těmi idioty, co jim rozdávají řidičáky a zbrojáky dokonce kde komu, poslal do Belgie, aby se naučili slušnosti a zdravému rozumu tam...“ Toliko k tématu vzdělání.

Ale zpátky k mozkolamu. Když se podíváme na znaky klíče, zjistíme, o jakou soustavu se jedná. To je jazyk, ve kterém je klíč napsán. Pomohlo vám to? Odměna za rozlousknutí padá na 937€. Je to téměř nejnudnější numero dnešního dne. Neváhejte, odměna již bude i nadále jen klesat...
 
     
 
03-05-2010: Přišel mi další dotaz:
Ahoj,
Prepáč, ale tie Tvoje nápovedy sú pre mňa ešte tažší mozgolam ako samotné zadanie, lebo:
1. načo sú v texte medzery keď medzeru má symbolizovať znak $
2. čo myslíš pod pojmom "zhluk písmen" - to znamená, že je to samostatne zašifrovaná skupina, alebo čo ?
To, že kľúč je v hexadecimálnom tvare mi je jasné, ale tie nápovedy ma skôr zavádzajú, ako pomáhajú.
Otvoril som si ten hlavolam len predvčerom a dnes som mal na to trochu viac času, tak som sa snažil určiť
nejaký algoritmus, ale, ako píšem, tie nápovedy nechápem.
Zatiaľ ahoj,
Roman.


Jojo, můj styl vyjadřování asi není ideální. Za to se omlouvám. Nicméně jde o nápovědu, ne o návod. K otázkám: 1- jestliže jsem už dříve psal, že znak $ symbolizuje mezeru a zároveň délka textu souhlasí s originálním textem před zašifrováním, tak z toho lze usoudit, že když jsou $ i několikrát po sobě, že tam bude po sobě několik mezer. A jestliže $ následuje jen po mezeře, tak když máme mezeru a dejme tomu jeden $, tak v podstatě jde o dvě mezery po sobě. Když by se všechny mezery striktně nahradily $, tak by celý text tvořilo jedno dlouhé slovo. Komu to usnadní řešení, může si mezery v zašifrovaném textu vyplnit $ a získá tak jedno celistvé „slovo“. Je to jen na vlastním uvážení. Na to se váže i odpověď na druhou otázku. V normálním textu mají slova mezi sebou mezeru. Po zašifrování daným klíčem dojde k přesunu jak písmen, tak i mezer. Tím po zašifrování vznikne řada nových „slov“, což jsou ty shluky písmen. Je tato nápověda srozumitelnější??? :-)
 
     
  16-10-2010: Máme tu další dotaz.

Zdravím, nedávno jsem nalezl vaši šifru a rád bych věděl jestli stále platí vše psané na stránkách, včetně odměny. Ohledně šifry by mě zajímalo, jestli by šifra změnila smysl kdyby místo velkých písmen byly dosazeny malé => Př.: místo "AFA" by bylo "afa"

Děkuji, M.

Odpověď zní: Vše, co je uvedené v mozkolamu stále platí, včetně odměny. Jen výše odměny se průběžně mění. Smysl se změnou velikosti písma klíče nezmění, ani nemá vliv, kdyby některá písmena zůstala velká a některá byla malá.

Další nápovědou je, že pravopisně správně jsou v klíči velká písmena. Nebo alespoň to tak bylo v dobách, kdy se ve školách šířilo vědění a ne současné nesmyslné rádoby vědomosti testované neuvěřitelně předraženými státními maturitami. V samotné šifře to už tak moc správně není, protože šifrovaný text je celý napsán velkými písmeny. To mě přivádí k tomu, abych šifru přepsal tak, jak je obvyklé, tzn. počáteční písmena velká, ostatní malá. Ale to až jako některou příští nápovědu. Ode dneška to díky údajné krizi máme za 727€.

Příjemné luštění!!!

 
     
  30-01-2011: Čas pokročil, náhledů na mozkolam je stále hodně, ale dotazy žádné. Tak bych malou nápovědu měl. Zmínil jsem se tu několikrát o matematice. Z toho je jasné, že klíč je číslem. Dále jsem se tu zmínil o číselných soustavách. K čemu soustavy a čísla jsou? Zkuste ten klíč převést do jiné soustavy... No a protože se témata nápovědí výrazně tenčí, asi opět ztenčím i odměnu. Koneckonců kolem sebe narážíme na samé škrty. Kolik tedy dáme? 691€  
     
 

23-11-2014: 21.11.2014 Běží to ještě? Taková otázka mi přišla po letech spánku. Takže spouštíme další kolo nápovědy.

Celé znění dotazu:

Běží to ještě?
Problém je už v tom, že jsou tam znaky $ přidávány. Nejde o "normální text". Pokud jde o poměr samo/souhlásky, ten je zřejmě normální.  $ je poměrně matoucí, buď jde o padding na konci textu (do zarovnání na určitou délku), tomu by napovídala formulace "pokud by byl text o n-znaků kratší, bylo by o n-$ více. Nebo to má naznačovat, kde je text "členěn". Takovýchto "šifer" je možno vymyslet obrovské množství a z jednoho zašifrovaného textu se nedá (s rozumnou investicí) zjistit mechanismus šifrování.
1, jsou míchány i whitechars a interpunkce? Zřejmě ano, protože se vyskytuje tečka po mezeře.
2, znaky $ jsou součástí plaintextu, nebo vznikly šifrováním? Nebo jste je do zašifrovaného textu doplnil ručně? Pokud mají "vyřešit" problém s proporčním písmem, proč jste šifru nevysázel pomocí <code>?

Odpověď:

Je jedno, jestli jde o proporční, nebo neproporční písmo. Vysázet šifru pomocí <code> také není třeba, vneslo by to do systému šifrování tolik zbytečností, jako počítače. A čím výkonnější a rychlejší počítač, tím výkonněji a rychleji zvládne práci, která by bez něj vůbec neexistovala. To jen lidi si vše komplikují...
Podívejte se na to z nadhledu, v nápovědách už je řešení naznačené. Jo a pro bližší pochopení úvah a filozofie můžete najít, co znamenají částky v ojrech. Není to jen libovolně vycucané číslo. Sice Vás to nedovede k cíli, ale navede Vás to do jiné dimenze úvah o tom, na co a jak lidé reagují, aby si sami zastřeli výsledek...
Příjemné mozkolámání!!!
BDr. Kosťa Kostič

Jinými slovy k souvislosti znaků $ a mezer. Jak jsem již několikrát napověděl dříve, souvisí spolu. Když se podíváte, KDE se vyskytují, co zjistíte za společný fakt? Jsou za mezerou. Bez $ tedy bude šifra vypadat třeba takto:

AFA7D7DBE7EBD5D7F6F5B5FEEABBFFD5A; AOM DR, OTSOKTE TOVVZLOHÍ  EOEEMU.ŠEKO PÍEZADSHAVOSU LESTNATN VNNBZERO   A ZÝ HONU,  SADET,NRISA ETRÝUC  PSNK,UPNLBAĚ .PUVEĎ,  RTALÝBAPA ÍOOMÍST

Jak jsem již uvedl, znak $ tam je pro ulehčení vašeho mozkolámání, protože v šifře jsou i mezery důležité. Naproti tomu mezery v klíči důležité nejsou, a proto jsem je odebral.

Ještě k dotazu. Jde o zašifrování běžného normálního textu, který je složen z několika vět ve spisovné češtině dávajících smysl. Je jen psaný velkými písmeny a zamíchaný daným klíčem. Znění nezašifrovaného textu tady na webu už někde je a dával jsem ho i na jiné weby. Zarovnání na určitou délku pomocí $ by také šlo použít, ale v tomto případě to nebylo třeba. Navíc lze daným klíčem zašifrovat i dešifrovat libovolně dlouhý text. Je pravda, že pokud by ten text měl mít tolik stran jako třeba bible, ručně by to trvalo dlouho. Napsat na to program by možná někdo dokázal, ale po svých zkušenostech bych to měl ručně dřív, než by takový program někdo vypotil.

Na druhou stranu by taková apka byla fantastickým zlatým dolem alespoň do doby, než by jí NSA zatrhla stejně jako podobné kryptosofty bez zadních vrátek a musela by pak přejít pod mrkvosoft, nebo skončit jako další oběti pod všemocnou rouškou honu na teroristy. A tak je to se vším.

To je zatím vše, odměnu opět snižuji, ale ne o tolik, kolik informací k rozšifrování a času „uteklo“. Odměna nyní činí 603€

 
     
     
     
     
 
Aktualizováno 23-11-2014