Téma: První mozkolam

Zdravím všechny luštitele! Na mejl nám přišlo toto:

From: PC data
To: mozkolam(at)loganland.eu
Sent: Sun, 25 Jan 2009 15:43:41 +0100 (CET)
Subject: Fwd:Žádost

Dobrý den.
Vy jste snížil odměnu o 10 EUR? Domníval jsem se, že toto nelze. Odměna byla 1010,- a od ledna zase JEN 1000,- ?!
Další věc: mluvíte o klíči a ten je kde? Je to ten text až po středník? Tedy: AFA 7D 7DBE 7EBD 5D 7F 6F 5B 5FEEABBFFD 5A

Písmena jsou zamíchaná jak opakovaně polovičatě říkáte, tzn. že tečky, čárky, to vše je na SVÉM správném místě??? Vaše věta o klíči je nejasná, udejte klíš mimo text, zda je to AFA či AFA 7D či AFA 7D 7DBE atd. Plivíte pak v lednu o zámku ke klíči, co je to za podivnost, tedy mám tomu rozumnět, že ke klíči potřebuji zase klíč či zámek nebo tak nějak. Prosím jasně sdělte onen uvedený klíč o kterým se zmiňujete 1.12., protože jsem si žádného klíče nevšiml. Ideálně sdělte klíč a text odděleně od sebe a potom se uvidí. Nepřipadá mi, že by šlo o něco velmi snadného, ale jestli vám to zvedá sebevědomí pak gratuluji, jistě to máte za potřebí.
Děkuji za jasnějsí info. a navýšení odměny, zatím jste ji trapně snížil z 1010 na 1000 EUR.
Děkuji moc a přeji pěkný den
J.

Hezké psaníčko, že? Ano, rozhodl jsem se odměnu nezvyšovat, protože se nápovědy množí a kdejaký lenoch by pak mohl bezpracně přijít na řešení. Proto aby to bylo spravedlivé, čím více napovídání, tím nižší odměna. Tady tomu luštiteli bych s takovou nápovědou a jeho přístupem dal odměnu maximálně 17€, protože si víc nezaslouží. Možná ani to ne, ale uvidíme, nakolik si s tím poradí. A co Vy ostatní?

2

Re: První mozkolam

Nedá mi to a dám sem pár dalších mejlů. Tak to dopadá, když někdo nečte. K diskuzím slouží tato aréna...
Třeba to napoví i všem ostatním...


------------ Původní zpráva ------------
Od: PC data
Předmět: Fwd:Žádost
Datum: 25.1.2009 23:46:48
----------------------------------------
Píšete stále o nějakém klíči:
09-10-2008 Dokonce zpráva obsahuje klíč, podle kterého lze zprávu rozklíčovat.
01-12-2008 Další nápovědou je, že písmena textu nejsou nahrazované jinými
písmeny a jsou pouze zamíchané uvedeným klíčem.

Ptám se znova jaký uvedený klíč??? Napište mi jej prosím znovu sem: ............................................
 
Dále píšete:
10-01-2009: Odměna 1000,- € (proč to snížení o 10 EUR???). Jak už víte, zpráva obsahuje klíč (ano o tom stále mluvíte, ale kde že jste ten klíč uvedl pane?). Ten klíč bez zámku je k ničemu (co to je za slovní infantilitu?), takže v
zašifrovaném textu je i zámek (aha, pokud to nevyřeším, nebudu mít to heslo kterým se to dá vyřešit, zajímavá logika, jsem napnut až to zveřejníte, protože tato rekurze je podivná, zvlášť když jekde je text hned za čárkou a někde je čárka mezera text), kterým si odemknete dveře k řešení. (no to už je úplný nesmysl, pane vy něco pijete?)

------------ Původní zpráva ------------
Od: PC data
Předmět: Fwd:Žádost
Datum: 26.1.2009 00:02:19
----------------------------------------
Píšete také: V zašifrovaném textu nejsou použita balastní slova ani písmena a počet znaků souhlasí.
Co tam tedy dělají ty číslice a znaky dolaru??? Prosím odpovězte, ztrácím dosti  tímto čas a již i nervy.

------------ Původní zpráva ------------
Od: PC data
Předmět: Fwd:Žádost
Datum: 26.1.2009 00:39:22
----------------------------------------
Ty znaky dolaru mě v pořadí znaků matou, nejde to takto řešit, nemáte v zadání chyby???
Nejde to řešit, matoucí jsou i čárky, tečky, mezery. Nenazval bych to velmi snadnou šifrou.
Beru za to, že se jak jste uvedl jedná JEN o zamíchání písmen, tedy žádný posun v ASCII dle číselného opakujícího se klíče.

------------ Původní zpráva ------------
Od: PC data
Předmět: Fwd:Žádost
Datum: 26.1.2009 16:41:13
----------------------------------------
Proč na mě pane vůůůbec nereagujete, proč??? To kdybych sem napsal řešení, tak také se výhry vedočkám??? Jak demotivující, tedy kašlu na to, dokud mě nenapíšete, že zadání je OK, mám za to, že je zadání špatné, nejde mi to, nemá to logiku. Mám kousek, ale dokončit to nejde, jistě špatné zadání. Překontrolujte a napište prosím a opravte si tu výhru na min. 1010,- jako minule ale raději více.
Děkuji za odpověď.

------------ Původní zpráva ------------
Od: PC data
Předmět: Fwd:Žádost
Datum: 26.1.2009 17:05:00
----------------------------------------
AFA 7D 7DBE 7EBD 5D 7F 6F 5B 5FEEABBFFD 5A; AOM DR, OTSOKTE TOVVZLOHÍ $EOEEMU.ŠEKO PÍEZADSHAVOSU LESTNATN VNNBZERO $$A ZÝ HONU, $SADET,NRISA ETRÝUC $PSNK,UPNLBAĚ .PUVEĎ, $RTALÝBAPA ÍOOMÍST

NEMÁ bezezbytkové žešení, špatné zadání, špatná vtip.
Pekný den pane.

3

Re: První mozkolam

Přišla spousta dalších útočných mejlů od stejného luštitele. Kdo luštíte také, můžete zkusit rozluštit, co jsem mu odepsal...

NDÝ UPTNITEEÍ. ÁE,T $ŽE , NOAAVŠPARAVÁNONMLROÁTŠLI,.VVDÍ A MMZNKĚL EMITŘEDE
DUACÁS ŘO SPN RIONĚELSASOEMMVE $$JŽEV HU ŠEEIGMA JT TO VÁTŽIG ELOP JNAA Ž, ROLP
OENNIŠ.TIFRYNIMRV NEOSBUILE NNV ŽAH ŠIFLOOACCHÉ HITFEO ZSÍTA ŽMEE Á AEDNI JERRDV
DU CEHOŠ EÁPRNDNAA DSZR CPÉOLOMOMÍTÍ POCPKÁT YOÍ M,ÁTĚNŘNAUDYOŽOEN $$$ÍJE NODVŠ
N J ONUT PAMNUÉ,ÍKR VÁ $DAPTAL HY ŠSÍ,EVI ZY PR NVIN . BYSTTMEN.OSVLMADVAEOPRDÁ
SOD?EČ.Ě $PPRAVJEÁVOSOU UNÝŠ ĚAMĚDLÝEOUTD!ČNO TA SŤ HASO ÚČ VU.SĚ. UJOUÁPŠLN
$ENŽDEU N AOUOSTIU LPO IK..I!POSNÁM EM!E ! KOZASSÉ KA NNEČTD.ÍT:KRÁORF, HIO
SÍSLOTOVNČ MĚOZÝ. BŠE D.

KZ, M ETSTTEM TÍKY.N CESMÍAKLVTEDE MVIY MEŽS NJA MIAO ŘEDUCH $$ŠZOÁ EM. IKUŠZAYAEPÍ TRŽEEML DV ELÍÁTUTENMAÍEHRDÍRČTEM AMIKU.TIUYŠ DĚ,EC N HTHOAT

4

Re: První mozkolam

Dobrý večer přeji Vám všem přátelé.
Porušuji svá osobní pravidla nepsat nikam na net. Raději jako jistě u Vy komunikuji přímo z očí do očí, telefonem, nebo na osobní mail. Diskuse nikdy, ztráta času. Jen pro pořádek zde níže zasílám k posouzení váženému čtenáři onu údajnou, cituji "spoustu útočných majlů". Tedy níže dva maily, na které se mě nedostalo lidské odpovědi. Osobně mě to nevadí, po mě předvedeném přístupu nonkomunikativního egocentrika Kostního Kostřiče, či jak si nechává infantilně říkat, mě tato mozkolomná problematika zajímá čím dál tím vlažněji. Nebudu již zdržovat, níže jsou vkopírovány ony mé 2 maily. Děkuji za pozornost a pochopení, mějte se všichni hezky, přátelé jakýchkoliv aut a dobré zábavy.
Uctivě Standa

Mail 1)  Datum: 27.1. 2009, 01:17

Vážený pane Kostiči nebo kdo jste, jméno není ale podstatné.
Naprrrosto nechápu váš břitký neetický postoj a mám-li být upřímný jsem vámi konsternován. Nebudu se zdržovat příliš textem, tedy v bodech či heslovitě:

Nebuďte sebestředný, vaše stránky neznám, nezajímají mě nějak zvlášť, mám více aut Logana nikoliv i když přiznávám, že MCV je jistě prima vůz po dodatečném ošetření dutin. Kamarád mi poslal tento link: http://www.loganland.cz/MOZKOLAM/mozkolam.html to je celé. Tedy o nějaké diskusi nevím a nepídil jsem se z časových důvodů po vašich www.

Na vaše upozornění jsem se tam podíval a nestačím se divit vaší neetiketně a základní neznalosti abecedy internetu. Jde mi o to, že pokud napíši mail (rychle v očekávání odpovědi do max. druhého dne) tak očekávám z toho mailu i odpověď. Rozhodně neočekávám, že bude můj mail vyvěšen někde na netu s mojí plnou adresou, to už abych se bál většího množství klasického spamu či nechtěných příchozích mailů. Žádám vás z důvodu vyššího principu mravního o odstranění toho co jste veřejně vyvěsil bez vědomí pisatele, který by jistě volil jiný sloh a pravopis vědom si cílového určení textu. Psal jsem vám ve spěchu zcela nezávazně mezi podstatnější činností na PC, tedy jsem mail vám bral jako naprosto nedůležitý a jen jakýsi výkřik do tmy, aby jste zareagoval, protože zadání mi přijde/přišlo KO. Proto ten sloh a překlepy, psal jsem rychle na již slepé klávesnici a ani neprováděl kontrolu textu, jak říkám, nepřikládám tomu váhu. Jen chci říci, že očekávám reakci mailem mě, nemám ambice jako vy vše ventilovat do eteru. Jak jsem již psal, byl mě zaslán link, jde o Kč či zde EUR a více mě nezajímá, tedy pardon, že jsem nečetl nějakou arénu. Zato denně čtu svůj mail, kam jste mi neodepisoval. Pokud si chráníte soukromí nickem Kosťa Kostič, respektujte prosím i soukromí druhého, druhých. Rozhodně psát někam do diskuse nebudu, to ze zásady nedělám. Asi ale chápu vaše nadšení, když jsem asi jediný, koho ta vaše mozkovna zaujala, kdo se vůbec špetku zajímá o tu vaši šifru. Ale opakuji, nadšení nechme stranou, smažte uveřejněné mé maily v diskusi, kam jste je tak neeticky vyvěsil, nepřeji si jejich zveřejnění. Psal jsem to jen jako plytký rychlý dotaz pro autora v očekávání odpovědi že zadání i s dolarama je OK a že řešení zveřejní třebas koncem února pokud se to nevyřeší. Jinak vaše popisy mě připadají dosti nematematické.

Píšete:
Pravda, 1000,- € pro někoho nemusí být moc, ale tato částka se bude postupně navyšovat, takže vzhůru do luštění!!!
Reaguji:
Částku jste na truc snížil sic jen o pakatel, měníte snad při hře pravidla?!

Píšete:
Dokonce zpráva obsahuje klíč, podle kterého lze zprávu rozklíčovat.
Ten klíč bez zámku je k ničemu, takže v zašifrovaném textu je i zámek, kterým si odemknete dveře k řešení.
Reaguji:
Prosím přečtěte si po sobě vaše logické bohémské genitální věty znovu a nám blbcům je zopakujte srozumitelnou formou. Vždyť je to už tak jednoduché...

Děkuji za pochopení, smazání textů z arény, kde si nepřeji být jakkoliv přítomen.
Pěkný den, resp. teď je noc

Stanislav Baranovský


Mail 2)  Datum: 27.1. 2009, 14:17
Dobrý den,
ve vašem mozkolamu, je příliš mnoho znaků dolarovek a též málo samohlásek. Pokud jak píšete jsou písmena pouze zamíchaná a ne vyměněná, nějakým klíčem, těžko by se z toho něco rozumného vytvořilo.
Takže je to buď za
a/ vtip - jste vtipálek, co se hloupě baví na úkor druhých, že s tím ztrácejí čas
b/ je to něco těžšího než říkáte, možná i s výměnou písmen...
c/ výtvor blouznivce
d/ je to vše v pořádku a já na to jen nemůžu přijít, neb jsem slepý momentálně retardovaný idiot

Myslel jsem, že klíč je na začátku s těmi čísly, zkoušel je dosadit i do grafu, ale nic kloudného nevyšlo. Součty podle abecedy atd. Ale bez té výměny písmen mi to nedává skutečně smysl, nevěřím, že jsou písmena jen pomíchaná, ani PC tomu po hodinách práce s mícháním písmen textu nevěří, ale třeba se pletu, neb viz. bod d). Také by mě enormě zajímalo řešení, pokud opravdu existuje.
Nicméně pane geniální kostní šifro i tak přeji nejen vám hezký den.

S. Baranovský

5

Re: První mozkolam

Stando Stando... Proč sem nedáš původní, nepromazané mejly, co jsi mi poslal? Tím, že vymažeš pár přívlastků, aby to vypadalo slušněji, ten mozkolam nevyřešíš. Každý analytik musí mít chladnější hlavu, než máš Ty. Babička mi říkávala, že na hrubý pytel hedvábná záplata nepatří. A babička se nikdy nepletla. Takže Tě dál budu s potěšením vytáčet...

6

Re: První mozkolam

Vážená sluneční záře či vážený slunečný svite,

děkuji za cenné postřehy kterých si velice vážím. Vzhledem k tomu, že čeština dává přednost rodu mužskému, budu k Vám promlouvat jako k muži, protože pohlaví nedokáži z Vašeho textu přesně dešifrovat. Ještě mi vážený pane prosím dovolte vyjádřit, jakou pociťuji neskonalou čest, že jste zrovna na mě reagoval. Jsem potěšen. Pro vysvětlení, zkrátka jste registrován v „zemi Loganů“ více než rok, i po tomto dlouhém čase jste titulován systémem jako nový člen, ale o tom to není, je to o tom a prýští mi slzy dojetím, že reakce na mě je doposavad Vaším prvním a jediným příspěvkem! Děkuji vážně moc.

Teď bych si s prominutím dovolil popojet k tématu a zlehka dementovat Vaše řádky:
Píšete:
… myslet si, že když napíšu soukromě zprávu, že třeba dostanu další jinou nápovědu bokem, o které ostatní nebudou vědět a budu tak zvýhodněn před ostatními ...
Reaguji:
No pane, na to jsem si musel svlažit hrdlo Martinim , dle těch pár slov výše mě cosi říká, že jste asi žena, pokud se mýlím, tak máte alespoň ženský nelogický neracionální mozek, nebo Vám schází něco v rozkroku. Tedy abychom si rozuměli, raději to řeknu v bodech polopaticky, když už existují lidé co nedokáží pochopit psané slovo.
1)    Ano zásadně jednám soukromě, také zásadně nejednám hloupě a za hloupé jednání považuji jakékoliv Internetové diskuse, veřejné egocentrické diskuse, nechápu takové lidi, dle mého je to na diagnózu. Toto, že zde píši je prvně a naposled, je to výjimka jenž potvrzuje pravidlo, nemrhat časem. Diskuse přímo čas požírají, děkuji nechci.
2)    RRROZHODNĚ mě nešlo o nápovědu bokem, jste pane při smyslech?! Šlo mi o revizi (!!!) zadání autorem, aby potvrdil, že není v zadání chyba. Mám své zkušenosti ze života a nepřeji Vám ten pocit marnosti, kdy v předpokladech či zadáních byla chyba a člověk pak zcela k ničemu mučil těch pár buněk to co má mezi ušima. Vedlo mě k tomu toto: Jasně bylo řečeno, že text je zašifrován zamícháním písmen celého textu, není problém s PC sestavit veškerá sestavitelná slova atp. jen mě velmi vadí a matou ty znaky dolaru $$$ v textu. Ostatně zeptal jsem se proč tam jsou, zda to není chyba zadání. Je na tom snad něco špatného, když se optám na něco co zjevně odporuje předpokladům v zadání, že nepůjde o balastní slova, posun v ASCII, aj.? Není!
3)    Celý sloh autora kolem se mi nezdá, zadání je mdlé. Je jasné, že šifra nebude vyřešena, protože já tomu již čas věnovat nehodlám, hodina za tu dobu stačila, konec. Pokud autor je ještě větší borec než jsme čekali, řešení či princip nám neprozradí nikdy. Každopádně chápu, že jeho značné ego musí z té naší dosavadní marné snahy být doslova v orgastickém rauši.

Píšete:
… vymiňovat si a dožadovat se navyšování odměny... divné to praktiky používáte.
Reaguji:
Je mi až cudně trapné. V reálném životě bych s Vámi asi neztratil řeč. Prosím pane přemýšlejte a čtěte jasně. Pokud autor šifry v axiomech sděluje něco ve smyslu, cituji: … částka se bude postupně navyšovat … tak to prosím pěkně znamená, že se částka bude postupně navyšovat, neboli jinak mohu-li, částka bude autorem navyšována jistě v nějakých pravidelných etapách, pakliže to nikdo do této etapy/doby nevyřeší. Každé zvýšení bude provázet nápověda, protože pak by zvýšení nemělo smysl, nechtějte to prosím již vysvětlovat, berte to jako fakt. Dožaduji se jen přislíbeného plnění, nic více. Jen mezi námi, pane slunečný svite, osobně si myslím, že se autor spletl, neuvědomil si navýšení a jeho velké „JÁ“ mu nedovolí toto přiznati. A wwo ttom tto je!
Píšete:
Lámejte si hlavu stejně jako já a ostatní a počkejte si společně, jestli přijde další nápověda.
Reaguji:
Z Vaší servility pane se mi chce zvracet, ale nebudu vrhat šavli, natolik si bianco Martini v mých útrobách vážím. Každopádně děkuji vřele za Vaše názory.

Z dosavadní zkušenosti o komunikaci s autorem šifry vím, že toto nemá smyslu. Tedy se nebudu snažit reagovat na jeho příspěvek, kde by vše stejně dospělo ke slovíčkaření, tvrzení proti tvrzení, na to zkrátka nemám čas, nervy, žaludek. Ostatně mám již i pochybnosti, zdali úspěšný prvořešitel bude řádně odměněn. Protože cituji nedůsledného autora šifry: …luštiteli bych s takovou nápovědou a jeho přístupem dal odměnu maximálně 17€ … Přátelé o tom se nevtipkuje. Pokud bylo řečeno X mluví se o X a nikdy jinak. Pokud autor cituji: … rozhodl jsem se odměnu nezvyšovat… , tak měl přátelé moji milí nechat odměnu na dosavadních 1 010,- EUR kam se za ty měsíce vyšplhala a né ji proti pravidlům jenž sám tak pyšně nastolil snížit a ještě k tomu o takový pakatel. Již z hrdého principu neměl jít dolů, třeba stagnovat i když sám v zadání pravil znova cituji: … částka se bude postupně navyšovat … Tedy by ji mohl pro optickou krásu logiky pokaždé navýšit o cent či euro, než stagnovat či snižovat (!!!) což je v příkrém rozporu s pravidly jenž sám presentoval. No ale hledejme přátelé logického ducha autora šifry u bohémského člověka, který třebas otevírání kufru svého vozu vylepšuje malou pumpičkou na bicykl či kastli a ráfky auta zkrášlí reflexní samolepící páskou tak, že i konstruktéři/designéři všech zemí, blednou svým rychle propuknuvším komplexem méněcennosti…

No nic, popojedem, je celkem pozdní čas, tak sbohem technici, strojaři, příznivci aut všech druhů a typů.
Mějte se OK a ať Vám to vrčí a frčí.

S úctou se loučí

Standa

7

Re: První mozkolam

Tak teď opravdu nevím... Asi toho Martini bylo nějak příliš... Co bude dál???

8

Re: První mozkolam

Dobře se bavím wink . Na luštění nejsem tak to budu i nadále s povzdálí sledovat a ..... - to byl Cimrman big_smile

Předvoj Dustera http://www.karlostreti.wz.cz/Fotoalba/filip/thn00019.jpg

9

Re: První mozkolam

Tak jsem na netu vyguglil nějaké programy na řešení šifrovaných textů a pár jsem jich zkusil, ale bez úspěchu. Dokonce jsem narazil na soutěže, ve kterých kryptologie, kryptoanalýza, šifrový text a podobné pojmy mají velkou tradici a každoročně pořádají soutěže. Dokonce jsem narazil na diskuzi, kde řeší podobné luštění dokonce jako trestný čin!!! big_smile Takže všichni, kdo luští, budou potupně pochytáni a zavřou je až zčernaj big_smile big_smile big_smile To jsem zvědav, co udělaj se mnou...

10

Re: První mozkolam

Pozor pozor pozor!!! Na prázdniny chystám zásadní nápovědu, jen k tomu musím překonat svoji lenost... lol lol lol

11

Re: První mozkolam

Ach jak strašně to utíká...