Vykradené auto - co dělat?
 
     
  Co dělat, když vám vykradou auto...  
     
  Rozbité okno nebo vylomený zámek a vykradené auto je zpravidla velmi špatným začátkem dne. Co dělat když se do této situace dostaneme? Většina lidí vezme do ruky telefon a vytočí číslo 158. Je tento krok správný a nutný ve všech případech?  
     
  Zřejmě není, řidič si mnohdy jen zkomplikuje život. Záleží totiž na poškozeném, zda chce krádež oznámit nebo ne. Pokaždé se nejedná o trestný čin, důležitá je výše škody a fakt, zda je majitel proti krádeži pojištěn. Policii nemá cenu volat například v případech, kdy škodu nikdo neuhradí. Naopak jsme-li pojištěni a škoda je vyšší než naše spoluúčast, pak kvůli náhradě škody policii zavolat musíme. Stejně tak bychom měli jednat v situaci, kdy jezdíme služebním vozidlem nebo v případech, kdy máme vůz na leasing.  
     
  Poté je nutno na hlídku, která byla na místo vyslána, počkat a v žádném případě s autem nemanipulovat. Není radno vstupovat do vozidla, zavírat otevřené dveře ani uklízet střepy. Bránili byste tak ohledání místa činu a případnému zajištění stop. Čekání na policii může být i hodně dlouhé, a tak, nemůžete-li si prodlevu dovolit, sdělte už při telefonátu, že na místě počká místo vás někdo jiný. Ten by však měl mít od vás napsanou alespoň provizorní plnou moc.  
     
  Policisté po příjezdu ohledají místo činu, snaží se zajistit stopy a sepíší s vámi protokol. Do něho je nutné uvést například identifikační čísla ukradených věcí, pokud je znáte. Evidence odcizených věcí existuje a policie má povinnost každou zajištěnou věc i při jiné trestné činnosti lustrovat. Naděje na zpětné získání tak nehasne, i když je většinou velmi malá.  
     
  Otřepaná rada na závěr tak zní: Auto není trezor, proto v něm raději žádné cenné věci nenechávejte, rozhodně ne na viditelných místech.