Jak vybrat leasingovou společnost?
 
     
  1. Silné finanční zázemí  
     
  Zásadně byste měli spolupracovat jen s renomovanou leasingovou společností, která má silné finanční zázemí. Leasingové společnosti si na financování nákupů automobilů většinou půjčují od bank. Nakoupená auta pak dávají do zástavy ve prospěch věřitelských bank. Zbankrotuje-li Vaše leasingová společnost, s největší pravděpodobností přijdete o „svůj“ automobil, i když platíte bezproblémově. „Váš“ automobil je totiž ve vlastnictví leasingové společnosti. Banka ho zabaví a z jeho prodeje se snaží uhradit závazky, které vůči ní má leasingová společnost. Mezi finančně nejsilnější leasingové společnosti patří UniCredit leasing (dříve CAC leasing), ČSOB Leasing, GE Money Auto, ŠkoFIN a Leasing České Spořitelny. Většina z nich také nabízí velmi kvalitní služby, o čemž svědčí jejich více než 50% podíl na trhu.  
     
  2. Cenové srovnání  
     
  Je přirozené vybrat si tu levnější nabídku.  
     
  3. Doplňkové služby  
     
  Neméně důležité jsou také doplňkové služby, jako je možnost předčasného (řízeného) ukončení leasingové smlouvy, výběru pojišťovny, individuálního pojištění, vyšších zůstatkových hodnot, delší doby financování a či nepravidelného splácení.  
     
  Nutné podklady  
     
  Nutné podklady pro vyřízení leasingové smlouvy zahrnují platný občanský průkaz, rodný list a výpisy z účtu, kam Vám chodí výplata či potvrzení zaměstnavatele o výši platu. U ne příliš drahých vozů a složení zálohy převyšující 30 % ceny vozu stačí u některých leasingových společností předložit pouze občanský průkaz a rodný list. Pro uzavření leasingové smlouvy zpravidla musíte prokázat čistý měsíční příjem (upravený o další závazky) ve výši minimálně dvojnásobku měsíční leasingové splátky.  
     
  DPH u leasingu  
     
  Na leasingové nabídce i splátkovém kalendáři uvidíte výši DPH – 19% pro finanční službu i předmět leasingu. Leasingové financování je výhodné právě díky tomu, že si leasingové společnosti mohou DPH 19% u auta odečíst z ceny vozu, což snižuje Vámi zaplacené úroky.  
     
  Pojištěni u leasingu  
     
  Všechny leasingové společnosti vyžadují, aby vůz byl havarijně pojištěn. Požadavky na maximální výši spoluúčasti se různí podle leasingové společnosti. Sjednat a zaplatit pojištění odpovědnosti (tzv. Povinné ručení) je povinností majitele vozu.  
     
 

Leasingový koeficient

 
     
  Leasingový koeficient je poměrové číslo, které ukazuje o kolik více zaplatíte za pořízení vozu na leasing ve srovnání s pořízením tohoto vozu za hotové. Obecně vzato by se do čitatele mělo započítat všechno, co v leasingu zaplatíte vč. DPH (bez pojištění), a do jmenovatele cenu vozu vč. DPH. Existuje ale zhruba kolem 20 některých celkem férových, ale některých velmi zavádějících způsobů výpočtu leasingového koeficientu.  
     
 

Čitatel: součet zálohy na leasingové nájemné, paušálního poplatku vč. DPH, sumy všech splátek leasingového nájemného vč. DPH bez pojištění a zůstatkové hodnoty vč. DPH

 
  Jmenovatel: cena vozu vč. DPH
Výsledkem je číslo větší než 1, které vám za desetinnou čárkou ukazuje kolik % zaplatíte navíc, když si vůz pořídíte na leasing ve srovnání s tím, kdybyste si je pořídili za hotové. Např. koeficient 1,158 znamená, že za dobu leasingu zaplatíte 15,8% z ceny za to, že jste si auto pořídili na leasing.
 
     
  Porovnání nabídek  
     
 

Při srovnání leasingových nabídek je třeba vzít v úvahu součet všech plateb, které za dobu leasingu zaplatíte. Jedná se o:

 
 
  • zálohy na leasingové nájemné
  • paušální poplatek na začátku smlouvy
  • všechny leasingové splátky včetně pojištění i povinného ručení
  • zůstatkovou hodnotu
 
     
  Není snad třeba připomínat, že je nutné srovnávat srovnatelné: tedy stejnou cenu, značku a typ auta a stejnou délku trvání leasingu.