Leasing versus úvěr
 
     
  Leasing versus úvěr  
     
  Leasingové financování lze použít k mnoha účelům, ale nejvíce se ho v oblasti osobních financí využívá k financování koupě nového či ojetého osobního automobilu. Proto budeme i v následujícím srovnání vycházet z předpokladu, že mají být půjčené peníze u spotřebitelských úvěrů užity právě ke koupi automobilu.  
     
  Bankovní spotřebitelské úvěry  
     
  Banky je poskytují ve dvou formách. První je hotovostní úvěr, u kterého banka nezkoumá účel použití zapůjčených prostředků a peníze převede na běžný účet klienta. Druhou formou je úvěr bezhotovostní (neboli účelový), u kterého banka zkoumá nejprve účel půjčky a až na základě jeho vyhodnocení úvěr poskytne či nikoli. Rovněž čerpání úvěru je jiné – dlužník zde s penězi reálně nedisponuje, ale banka například proplácí faktury.  
     
  Leasing  
     
  Podstatou leasingu je pronájem určité movité věci. Vyskytuje také v zásadě ve dvou formách. Může se jednat o operativní leasing, kdy je předmět leasingu pronajímán na dobu výrazně kratší než je doba životnosti a doba odpisování předmětu leasingu. Na konci operativního leasingu zůstává předmět leasingu v majetku leasingové společnosti. Druhou formou je leasing finanční, kdy je předmět leasingu pronajímán na delší dobu a po ukončení této doby je na základě kupní smlouvy převeden majetek na leasingového nájemce. V drtivé většině případů je u leasování fyzickými osobami využíván právě finanční leasing a operativní leasing je využíván především v podnikatelské sféře.  
     
  Rozdíly mezi leasingem a spotřebitelským úvěrem  
     
  Snad nejpodstatnější rozdíl mezi těmito dvěma instrumenty spočívá ve vlastnictví nakupovaného zboží. Zatímco je totiž při financování nákupu úvěrem kupující ihned majitelem pořizovaného zboží, v případě leasingu je majitelem leasingová společnost až do skončení leasingové smlouvy nebo převodu předmětu leasingu na pronájemce. Leasingová společnost je tudíž ve vztahu k nájemci v mnohem silnější právní pozici než banka vůči dlužníkovi. V případě špatné platební morálky tak může leasingová společnost poměrně snadno předmět leasingu zabavit.  
     
  Další rozdíly již nejsou tak podstatné, i když rozhodování mezi leasingem a bankovním úvěrem ovlivnit mohou. Jedná se například o snadnost vyřízení půjčky. Zatímco leasingovou smlouvu můžete při předložení všech požadovaných dokladů uzavřít během několika desítek minut, u bankovních úvěrů je celá procedura značně složitější. Banka zde totiž prověřuje důkladněji bonitu žadatele o úvěr a často požaduje určité formy zajištění, především ve formě ručitelského prohlášení třetí osoby.   
     
  Základní rozdíly mezi úvěrem a leasingem shrnuje následující tabulka (z hlediska vlastnictví automobilu, předčasného splacení, z hlediska pojištění, ceny, doby a místa vyřízení, z hlediska předčasného ukončení
z důvodu odcizení či totálního zničení a z hlediska vymáhání dluhů):
 
     
 

Leasing

Úvěr

Vyhrává

Automobil je po dobu trvání leasingové smlouvy ve vlastnictví leasingové společnosti.

Pokud si vezmete úvěr, stáváte se vlastníkem auta při jeho nákupu.

Úvěr

 

 

 

Leasing většinou nelze splatit dříve než stanovuje smlouva (výjimkou je např. "úvěrový leasing" od UniCredit leasingu nebo "osobní leasing" od OB Leasingu).

Úvěr je zpravidla možné splatit předčasně, obvykle bez sankce.

Úvěr

 

 

 

S leasingovými splátkami se splácí také pojištění, a to na účet leasingové společnosti (měsíčně nebo kvartálně).

U úvěru se pojištění platí zvlášť, a to většinou v ročních platbách předem, což je o trochu nevýhodnější než u leasingu (časová hodnota peněz).

Leasing

 

 

 

Leasing bývá překvapivě celkově levnější než úvěr.

Úvěr obvykle přijde celkově dráže než leasing.

Leasing

 

 

 

Rychlost vyřízení žádosti bývá mnohem rychlejší než u úvěru.

Vyřízení žádosti trvá obvykle déle než u leasingu (v závislosti na objemu úvěru).

Leasing

 

 

 

Smlouva se vyřizuje většinou u prodejce automobilu, což šetří Váš čas.

Úvěrovou smlouvu je zpravidla nutné vyřídit v bance.

Leasing

 

 

 

Je třeba se připravit na problémy v případě předčasného ukončení leasingové smlouvy (odcizení nebo totální zničení auta). Protože vůz je v majetku leasingové společnosti, na leasingovou společnost také směřuje pojistné plnění od pojišťovny a leasingové společnosti samozřejmě nerady cokoli v těchto případech vracejí - spíše ještě žádají doplatek. Nic naplat, že jste již většinu leasingu splatili.

Při odcizení nebo totálním zničení auta dostanete pojistné plnění jako majitel auta, čímž se vyhnete problémům spojeným s leasingem.

Úvěr

 

 

 

Při vymáhání případných dluhů je leasingová společnost obvykle daleko agilnější než banky, protože vlastnictví předmětu leasingu je staví do značně výhodné situace.

V případě vymáhání dluhů je banka ve slabší pozici než leasingová společnost.

Úvěr

 
     
  Je lepší leasing, nebo spotřebitelský úvěr?  
     
  Legislativní změny v oblasti daně z přidané hodnoty po delší době zamíchaly vstupními proměnnými dvou klíčových produktů na financování automobilů. Zatímco dluhové financování prostřednictvím spotřebitelských úvěrů žádné zásadní změny nezaznamenalo, finanční leasing s ohledem na novelu zákona o dani z přidané hodnoty již ano.  
     
  Nejenže si leasingová forma financování našla velkou oblibu především v řadách podnikatelů, ale v posledních letech se výrazně rozšířil i podíl občanského neboli spotřebitelského leasingu. Spotřebitel je
v porovnání s podnikatelem-plátcem DPH v nevýhodě, neboť si nemá jak nárokovat odpočet DPH (uplatněním odpočtu DPH se rozumí snížení celkové daňové povinnosti DPH u plátce). Poslední novela zákona o dani z přidané hodnoty ovšem výrazně omezila i možnosti podnikatelů s uplatňováním odpočtu.
 
     
  DPH z finanční marže přešla do základní sazby  
     
  Jaké jsou byly hlavní novinky, které směřovaly ke skutečnému zdražení leasingu? V první řadě došlo ke zvýšení daně z přidané hodnoty u finanční služby leasingové společnosti – a to z pěti na devatenáct procent. Pokud je součástí leasingových splátek i pojištění, pak i pojistné rozpuštěné ve splátkách podléhá základní sazbě DPH. Leasingové společnosti v této souvislosti přicházejí s prodejními akcemi, kde pojistné stojí mimo finanční službu a není DPH zatíženo.  
     
 

Další méně příjemnou novinkou bylo zatížení jednorázové splátky (akontace) daní z přidané hodnoty, což při stejné výši akontace zvyšuje ze strany leasingové společnosti financovanou částku, právě o DPH z akontace.